Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Kategorije

Forumi /

Informacije koje se tiču korisnika /

Klubovi, sastanci istomišljenika /

Briga o prirodi i zdravlju, low waste i zero waste kao način života <3

Tema za one koje brinu o prirodi, svom okruženju i zdravlju<3 Kako smanjiti otpad, povećati kvalitet života, živeti srećnije, zdravije i lepše :) Volela bih da ovde razmenjujemo iskustva, ideje i mišljenja. Ja živim na selu, imam četvoro dece, po struci sam master ekolog. Zaljubljenik sam u prirodu, i jednostavan život.
pre 15 dana, 06:32
Bilo bi lepo kada bi ovakva tema pokrenula neku diskusiju ali mislim da, nažalost, nemate šanse... to ovde,mislim generalno u našem društvu, gotovo nikog ne zanima. Put do tog stanja svesti je dug a mi smo toliko daleko od te ideje da za entuzijazam, bar što se mene tiče, nema šanse... samo apatija.
pre 15 dana, 08:26
> JovanaMitic: > Tema za one koje brinu o prirodi, svom okruženju i zdravlju<3 Kako smanjiti otpad, povećati kvalitet života, živeti srećnije, zdravije i lepše :) Volela bih da ovde razmenjujemo iskustva, ideje i mišljenja. > Ja živim na selu, imam četvoro dece, po struci sam master ekolog. Zaljubljenik sam u prirodu, i jednostavan život. Svaka cast na hrabrosti, roditi i ocuvati cetvoro dece.❤️
pre 15 dana, 08:58
> supergaga: > Bilo bi lepo kada bi ovakva tema pokrenula neku diskusiju ali mislim da, nažalost, nemate šanse... to ovde,mislim generalno u našem društvu, gotovo nikog ne zanima. Put do tog stanja svesti je dug a mi smo toliko daleko od te ideje da za entuzijazam, bar što se mene tiče, nema šanse... samo apatija. I ja sam tako mislila. Puna entuzijazma, kad god pokrenem ovu temu bilo gde nailazila sam na nerazumevanje, neslaganje... Pa kao pitam se - da i samnom nešto nije kako treba, da li je moguće da nikog ne zanima da bar neku malu promenu napravi, ako ne zbog sebe onda zbog svoje dece? Šta može biti bitnije od toga, da brinemo o zdravlju, prirodi i o tome da nam okruženje bude zdraavo i čisto.? Slažem se sa Vama, da ovde vlada apatija u tom segmentu, ali ja ipak ne želim da budem deo toga, koliko god moje zalaganje bio mali i ne značajan doprinos. Moramo se boriti da to bude značajna i bitna tema :)
pre 15 dana, 16:29
> Aaanaaaa: > > JovanaMitic: > > Tema za one koje brinu o prirodi, svom okruženju i zdravlju<3 Kako smanjiti otpad, povećati kvalitet života, živeti srećnije, zdravije i lepše :) Volela bih da ovde razmenjujemo iskustva, ideje i mišljenja. > > Ja živim na selu, imam četvoro dece, po struci sam master ekolog. Zaljubljenik sam u prirodu, i jednostavan život. > Svaka cast na hrabrosti, roditi i ocuvati cetvoro dece.❤️ Hvala <3 Nije lako uopšte, ali vredi svakog truda <3 :D
pre 15 dana, 16:31
> JovanaMitic: > > supergaga: > > Bilo bi lepo kada bi ovakva tema pokrenula neku diskusiju ali mislim da, nažalost, nemate šanse... to ovde,mislim generalno u našem društvu, gotovo nikog ne zanima. Put do tog stanja svesti je dug a mi smo toliko daleko od te ideje da za entuzijazam, bar što se mene tiče, nema šanse... samo apatija. > I ja sam tako mislila. Puna entuzijazma, kad god pokrenem ovu temu bilo gde nailazila sam na nerazumevanje, neslaganje... Pa kao pitam se - da i samnom nešto nije kako treba, da li je moguće da nikog ne zanima da bar neku malu promenu napravi, ako ne zbog sebe onda zbog svoje dece? Šta može biti bitnije od toga, da brinemo o zdravlju, prirodi i o tome da nam okruženje bude zdraavo i čisto.? Slažem se sa Vama, da ovde vlada apatija u tom segmentu, ali ja ipak ne želim da budem deo toga, koliko god moje zalaganje bio mali i ne značajan doprinos. Moramo se boriti da to bude značajna i bitna tema :) Ja se bas ne bih slozila da nemate sanse, jeste da vecina ljudi i dalje ne razmislja o tome previse (secam se kako su me gledali kad npr. pitam za zemlju porekla voca i povrca, a ranijih godina se desavalo da kazem da ne zelim kesu, a prodavac me takoreci natera da uzmem, hahaha), ali ipak-postoje inicijative i pojedinci koji su osvesceni, pa i to je nesto... Zanima me da li jos neko sakuplja plasticne cepove, koji se posle recikliraju i idu u humanitarne svrhe? Ja to radim vec nekoliko godina i bas sam srecna zbog toga... Jer koliko znam, prilikom standardne reciklaze plastike, flasa itd., cepovi ne ulaze u proces...
pre 14 dana, 16:42
Sakupljamo mi čepove :) I limenke i flaše, i baterije. Organski otpad kompostiramo. Hranu sami uzgajamo, kad kupujemo kupujemo na pijaci i u prodavnicama gde se kupuje roba na meru. Tako težimo da smanjimo ambalažni otpad koji se ne reciklira, kesice i najlone u kojima se pakuje hrana. Ovaj sajt obožavam, član sam od davne 2012. godine, uglavnom ovde kupujem odeću i obuću za celu porodicu :)
pre 14 dana, 18:12
Svaka cast… 👍👍👍 Da, i ja gledam da baterije ne bacam sa regularnim otpadom… > JovanaMitic: > Sakupljamo mi čepove :) I limenke i flaše, i baterije. Organski otpad kompostiramo. > Hranu sami uzgajamo, kad kupujemo kupujemo na pijaci i u prodavnicama gde se kupuje roba na meru. Tako težimo da smanjimo ambalažni otpad koji se ne reciklira, kesice i najlone u kojima se pakuje hrana. > Ovaj sajt obožavam, član sam od davne 2012. godine, uglavnom ovde kupujem odeću i obuću za celu porodicu :)
pre 14 dana, 18:46
> Ja se bas ne bih slozila da nemate sanse... Volela bih da ste me demantovali ali iz priloženog se da zaključiti da ova tema privlači nas tri od više hiljada korisnika...to je otprilike i realna proporcija, zato mislim da nemamo nikakve šanse.
pre 12 dana, 11:48
> supergaga: > ali iz priloženog se da zaključiti da ova tema privlači nas tri od više hiljada korisnika... 4 ✌️
pre 11 dana, 14:19
> JovanaMitic: Zdravlje. Da počnemo tako 😊 Trudim se da ne jedem gluposti. Tj, slatkiše, slaniše, brzu hranu, mnogo masno/slano. Hleb ❌ Gazirano nisam nikad pila, što će reći, ne znam kakvog je ukusa npr koka kola 😅 alkoloh i duvan ❌❌ i kafu sam smanjila na jednu dnevno. Jedem jednostavne stvari. Jaja, sir, svo povrće, volim meso (ne svo),voće u količinama, vode pijem dosta, tj još se i na tu naviku navikavam. Znači, ne može se reći zdrava ishrana, ali bar nije nezdrava. O prirodi i okruženju brinem tako što je ne zagađujem. Kad idem negde ne ostavljam otpad za sobom. Takođe živim na selu, i svi znamo da ovde sortiranja otpada nažalost nema. Samo imamo posebne kante za plastiku. I da, ako imam nešto drugačije za baciti, tipa patike ili nešto stakleno, to stavim u papirni džak, napišem šta je, i stavim na kantu. Kvalitet života sam povećala onoga trenutka kad sam shvatila šta mi se u životu radi, kada i kako mi se radi, a šta, kada i kako ne. Neke stvari sam naučila kroz posao, a ono što još učim je da su ljudi sa posla POSAO. TV skoro da ne gledam. Radio slušam ali i to je postalo isto kao i TV, pa i to izbegavam. Od društvenim mreža, samo fejs, mada mi je i on smoran, ali me bar podseća na nečije rođendane. Takođe, što više stvari zadržavam za sebe, srećnija sam. Od hobija izdvojila bih fotografisanje prirode, opet više insekata, cveća i gljiva. Od interesovanja, volim SF knjige/filmove/serije 😁👽 Nisam udata, po struci sam ekonomista ali oduvek sam želela da studiram biologiju, i žao mi je što nisam, baš sam pre neki dan to ponovo spominjala . Veliki sam zaljubljenik u prirodu, planine obožavam, pešačenja, planinarenja... Volim skoro sve što mrda sem paukova, ali i njih fotografišem 🤣 a posebno me zanimaju zmije i gljive.
pre 11 dana, 14:39
> FridaCathlo: > > supergaga: > > ali iz priloženog se da zaključiti da ova tema privlači nas tri od više hiljada korisnika... > 4 ✌️ Pozdrav!😁 Ja sam se skoncentrisala samo na prvi deo pitanja u temi koji se odnosi na zdravlje planete, zato sam toliko skeptična... o ličnom zdravlju brine dosta ljudi (kao da to može da se odvoji od centra tj.izvora našeg života 🙄) a o održivom bivstvovanju gotovo niko.... Šta reći... mi već prevazilazimo kapacitete ove planete a liberalna ekonomija neće nikad ni usporiti ni stati jer zavisi od konstantnog rasta potrošnje, tako da... Prosto mi je neverovatna tolika nezainteresovanost, kao da se to dešava nekom drugom, samoj sebi glupo zvučim kad pokušavam, kao, nekog da osvestim i onda vidim onaj pogled 'aj' završi priču, smaraš'.... Više me ne frustrira sve to kao pre, shvatiš na kraju da stvarno nije šteta to što ćemo nestati...
pre 11 dana, 23:26
Nekako mi koji smo tako odgojeni, ili smo se odgojili i nemamo puno da kazemo na tu temu kad je to vec nacin zivota. Ja sam verovatno daleko od toga da nemam bas nikakav uticaj na zagadjanje, pa neki "tricks and tips" su uvek dobrodosli. Ali po nekom povremenom cudjenju drugih ljudi tek vidim razliku u nacinu zivota. Ono sto smatram da je osnovno vec praktikujem, iako kod nas smece zavrsi tamo negde umiksano, ja ga razvrstavam, gledam da sto manje ambalaze unosim u stan. Tegle,kartone maksimalno iskoristim. Povremeno napravim sama prasak za ves i sredstva za ciscenje. Probam,pa se priklonim onome sto smatram da je stvarno dobra zamena. Meso ne jedem preko 20tak godina, odluka nije bila radi zdravlja nego zivotinja, ali igrom slucaja beneficiralo mi je zdravlju. Nije iskljucivo, ali nekako svest o tome svemu ide jedno uz drugo.
pre 3 dana, 12:58
Nisam ulazila na forum duže vreme, i evo jutros sam se baš iznenadila- tema ima nove komentare 😁🍀 Mislim da će doći momenat kada ćemo svi morati da se osvestimo da je ovo ustvari najbitnija tema, da bez ovoga u osnovi, nema zdravlja i normalnog života. Ali možda će taj momenat doći prekasno 😔 U poslednjih 20 godina se mnogo toga promenilo, plaši me ova količina konzumerizma, sve je jednokratno, brzo, instant, iz svega proizilazi ogromna količina otpada. Pošto imam decu, često sam prisutna na proslavama dečijih rođendana. Iza takvih proslava ostanu brda otpada, i svi su ok s tim. Pinjate, baloni, konfete, plastične čaše, plastičan pribor za jelo, hrana se baca... To je samo jedan primer. Sve je zatrpano đubretom, čak i kad se pravilno odlaže, ne nestaje, nego se samo premešta sa jednog mesta na drugo- meni je to zastrašujuće. Isto mi je zastražujuće koliko raznih hemijskih toksičnih supstanci iz domaćinstava dospe u vodu. Industriju i da ne pominjem 🫣 I voda koliko god da se prečišćava, nije više čista voda. I sve te materije koje su je zagadile, opet negde ostaju-ne nestaju. Raspisala sam se previše 😆 Nije mi bila namera da mračim, ali eto, o tome stalno razmišljam.
pre 21 sati
Verovatno bas vi iz ove teme nesto tako i praktikujete, ali mozda neko novi zaluta pa isproba, pa kada mi padne na pamet nesto ja cu zapisati ovde. Recimo za ciscenje, kada god imam koru od bilo kakvih citrusa ubacujem je u teglu sa alkoholnim sircetom, nakon sto odstoji dve nedelje sirce prebacim u sprej bocicu i to koristim za brisanje povrsina u kuhinji i u kupatilu. Koru iz tegle bacam tek kada krene da poprima smedjkastu boju. Zimi nekad stavim na radijator koru pa mi zamirisi stan lepse od bilo kakve mirisljave svece ili mirisa. Ako kojim slucajem se docepam domacih citrusa onda koru isecem na trakice,skuvam u seceru i dobijem zamenu za gumene bombone. Mozete i sa kupovnim ali ne znam koliko i kako bi se trebalo ispirati jer je sve nazalost prskano.
pre 16 sati
1 2